advertise
کانال چهار گوش - نصب کانال چهارگوش | کانال سازان

کانال کولر چهارگوش

کانال سازی و کانال کشی، یکی از تکنولوژی های روز دنیا به منظور هوارسانی و ایجاد جریان هوا در محیط های مختلف است. کانال های هوا رسانی در دو نوع مختلف کانال گرد و کانال چهار گوش با استفاده از انواع ورق های آلومینیومی، گالوانیزه و استیل به بازار عرضه می گردد. کانال های چهارگوش هم چنین وظیفه ی به بیرون راندن هوای اگزاست فن و حتی خارج کردن زباله ها را به عهده دارد. کانال چهار گوش مقطعی مربعی یا مستطیلی شکل دارد که مقاطع مربعی شکل آن از راندمان بالاتری برخوردار است ولی مقاطع مستطیلی شکل از لحاظ جایگیری در محیط فضای کمتری را اشغال می کنند.
واحد اندازه گیری ابعاد کانال چهارگوش فوت مکعب در دقیقه (cfm) است و واحد اندازه گیری سرعت آن فوت در دقیقه (fpm)، که براساس مقدار هوایی که انتقال داده می شود توسط مهندس تأسیسات با در نظر گرفتن ویژگی های مکان نصب هم چون اندازه ی فضا و نوع کاربری محاسبه می شود. در نتیجه واحد مساحت مقطع کانال چهارگوش فوت مربع است.

کانال چهارگوش | کانال سازان

مزایای کانال چهارگوش | کانال سازان

مزایای کانال چهارگوش

  • مواد به کارگیری ابتدای و قابل دسترس و ارزان
  • همه شمول بودن کانال چهارگوش در اقصی نقاط ایران و درنتیجه سهولت در خرید و فروش
  • قیمت کانال چهارگوش که در سرتاسر ایران شفاف و بسیار مناسب است
  • شکل ظاهری ساده و طراحی غیر پیچیده ی کانال چهارگوش
  • سرعت بالای نصب این کانال به دلیل سادگی آن

معایب کانال چهارگوش

 برای تولید کانال چهارگوش و انجام مراحل کانال سازی از آنجایی که این نوع کانال از ورق های گالوانیزه بهره می برد به منظور اتصال این ورق ها، آن ها را چکش کاری می کنند در نتیجه روکش گالوانیزه ی آن حین چکش کاری آسیب دیده و از احتمال از بین رفتن روکش ها می رود. جنس ورق گالوانیزه نیز در برابر رطوبت مقاوم نیست و با گذشت زمان دچار زنگ زدگی می گردد. از آنجا که ورق های استفاده شده در کانال های چهارگوش گالوانیزه است این جنس آنتی باکتریال نبوده و بستر را برای عوامل مضر سلامتی چون قارچ ها و باکتری ها فراهم می آورد. پس از نصب کانال چهارگوش نیاز به عایق کاری است که توسط پشم سنگ یا پشم شیشه عایق می گردند. جنس عایق کانال چهارگوش طوری است که ذرات آن در هوا پراکنده شده و برای سلامتی نیز مضر است. البته این مسئله قابل پیشگیری خواهد بود اگر به جای پشم شیشه و پشم سنگ از عایق الاستومری در عایق کانال چهارگوش استفاده گردد. از آنجا که در فرآیند کانال سازی کانل چهار گوش مرحله ی عایق کاری پس از نصب انجام می گردد باید فضای کافی برای عایق کانال چهارگوش تعبیه شود که این مسئله می تواند برای مکان های با فضای اندک یا سقف کوتاه ایجاد مشکل نماید. به طور خلاصه معایب کانال چهارگوش به شرح زیر است:
- کانال چهارگوش نیازمند عایق کاری پس از اجرا است در نتیجه فضای زیادی را اشغال می کند.
- ورق های فلزی و گالوانیزه در آن سبب وزن بالا و حجم زیاد کانال چهارگوش گشته است.
- یکپارچه نبودن جریان هوا و نامنظمی و آشفتگی در کانال چهارگوش باعث جمع شدن گرد و غبار در آن می گردد.
- آلودگی صوتی بالا

معایب کانال چهارگوش | کانال سازان

تبدیل کانال چهارگوش به گرد

اغلب پروژه های کانال سازی و کانال کشی تنها به وسیله ی کانال چهارگوش انجام می گردد ولی برخی از پروژه ها نیازمند کانال کشی کانل های گرد در کنار کانال چهارگوشند. به دلیل شفاف بودن اندازه های کانال های چهارگوش و گرد تبدیل کردن کانال چهارگوش به گرد بسیار آسان و سریع است که توسط تکنسین متخصص تنها با قالبگیری و چندین برش انجام می گیرد. با توجه به تمام نقاط مثبت باید در نظر داشت که تبدیل کانال چهارگوش به گرد نیازمند فضای زیادی است همچنین این نوع کانال ها سروصدای بالایی را ایجاد می نمایند هم چنین گردوغبار در این نوع کانال ها تجمع می کند. کاربرد تبدیل کانال چهارگوش به گرد در سیستم های تهویه مطبوع داکت اسلیت، دستگاه های هواساز، سیستم های انتقال هوا، کولرهای آبی و ایرواشرها است که در محیط های مختلف صنعتی و ساختمانی همچون فروشگاه ها، کارخانه ها، کارگاه های صنعتی، بیمارستان ها و سرویس های بهداشتی اجرا می گردد. در کانال سازی هایی که کانال چهارگوش به گرد تبدیل گشته است از ورق های گالوانیزه و در مناطق شرجی با رطوبت بالا از ورق های استیل مقاوم در برابر زنگ زدگی استفاده می گردد. از دیگر مزایای تبدیل کانال چهارگوش به گرد می توان استفاده از انواع مختلف اشکال هندسی و اتصال آن ها نام برد که از طراحی دقیق تری برخوردار بوده و یکپارچه تر و منسجمخ تر خواهند بود که باعث می گردد هوا نشتی پیدا نکند. کانال کشی تبدیل کانال چهارگوش به گرد قابلیت عایق بندی پس از نصب را نیز دارد که باعث پایین آمدن ضریب انتقال حرارت و رطوبت و همین طور آلودگی صوتی می گردد. به منظور بهره وری هرچه بالاتر از تبدیل کانال چهارگوش به گرد باید عملیات بررسی شرایط آب و هوایی و محیطی و همین طور تخمین فضای مورد نیاز برای این کار انجام گردد

مراحل فرآیند تبدیل کانال چهارگوش به کانال گرد

۱- مشخص کردن ویژگی و شرایط محیط و کاربری فضا
۲- بررسی نقشه و انجام محاسبات متراژ محیط و ابعاد تبدیل کانال چهارگوش به گرد
۳- فراهم نمودن تجهیزات مورد نیاز همچون اتصالات و رابط ها
۴- برآورد هزینه
۵- کانال سازی
۶- عایق بندی کانال های تبدیل شده

مراحل فرآیند تبدیل کانال چهارگوش به کانال گرد | کانال سازان

سخن پایانی

کانال سازان با تکیه بر دانش، تکنولوژی و سابقه درخشان خود در زمینه کانال کشی آماده ارائه بهترین خدمات کانال کشی چهارگوش به شما عزیزان می باشد. تنها با یک تماس می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا آنها بهترین راهکار را به شما ارائه کنند، چرا که کانال سازی امری مهم و اساسی می باشد و در صورتی که شما بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب کار اعم از جنس کانال، شکل هندسی کانال اقدام که این مهم کنید با مشکلات اساسی و جبران ناپذیر رو به رو خواهید بود.