advertise
کانال سازی گالوانیزه و کانال کشی گالوانیزه | کانال سازان

کانال سازی گالوانیزه و کانال کشی گالوانیزه

کانال سازی گالوانیزه صنعتی با انواع کانال های صنعتی گالوانیزه از جمله کانال گالوانیزه چهارگوش، کانال گالوانیزه گرد، کانال گالوانیزه اسپیرال و عایق شده صورت می گیرد. کانال کشی گالوانیزه در هریک از انواع خود، دارای کاربردهای مختلفی همچون کانال هوا گالوانیزه و کانال کولر گالوانیزه است که در سیستم های تهویه مطبوع کارایی دارد.
کانال گالوانیزه با هدف انتقال هوا و تهویه ی مطبوع محیط های صنعتی که در سیستم هایی همچون داکت اسپلیت، روفتاپ پکیج، فن کول، هواساز و ... مورد استفاده قرار می گیرند. این کانال ها از لحاظ ظاهری به دو نوع گرد و مستطیل تقسیم بندی می گردند. همانطور که از نام این نوع کانال ها مشخص است جنس آن ها از ورق های فلزی گالوانیزه است اما بنا به شرایط جوی برای جلوگیری از زنگ زدگی توسط رطوبت هوا از ورق های استیل نیز استفاده می گردد. به منظور نصب کانال های گالوانیزه نیاز به بهره گیری از متخصص است که با بررسی شرایط اندازه و نوع کانال تخمین زده شود. مسئله ی حائز اهمیت اینجاست که باید در نظر داشت که کانال گالوانیزه تهویه با کانال گالوانیزه مخصوص کولر متفاوت است.
گروه کانال سازی و کانال کشی شرکت کانال سازان آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان جهت تمامی امور کانال سازی است.

کانال سازی گالوانیزه | کانال سازان

انواع کانال گالوانیزه

کانال گالوانیزه تهویه

تمامی سیستم هایی که وظیفه ی ایجاد سرما (کانال کولر گالوانیزه) یا گرما و جریان هوا (کانال هوا گالوانیزه) را در محیط به عهده دارند جزو سیستم تهویه به شمار می روند. کانال کشی گالوانیزه تهویه لوله های انتقال هوا است که از ورق فلزی گالوانیزه با ضخامت های گوناگون تهیه گشته است. جنس کانال گالوانیزه تهویه ورق های فلزی است که روکش عایقی به منظور کاهش دما برروی آن ها تعبیه گشته است. همچنین اگر این ورق ها از داخل نیز عایق شده باشند به منظور کاهش آلودگی صوتی نیز مورد استفاده قرار می گیزند. عایق های کانال گالوانیزه تهویه می تواند پشم شیشه یا فایبربورد باشد. 


کانال هوا گالوانیزه

کانال هوا (Air Duct) وظیفه ی دریافت هوای تولیدی دستگاه مطبوع را دارد و پس از پاکسازی آن، هوا را به دستگاه بر می گرداند بنابراین به طور خلاصه هدف کانال هوا انتقال هوا است. ساخت کانال هوا نیازمند مصالح محکم و مقاوم است که ورق های گالوانیزه علاوه بر قیمت مناسب دارای استحکام بالا و قابلیت تحمل ضربه و مقاومت در برابر پارگی و خوردگی را دارند. 


کانال کولر گالوانیزه

 کانال کولر گالوانیزه در دو نوع چهار گوش و گرد به بازار عرضه می گردد که وظیفه ی انتقال برودت و تهویه را به عهده دارند. این کانال ها به دلیل رسانایی حرارتی بالای ورق های گالوانیزه به منظور جلوگیری از میعان باید کاملاً عایق بشوند. عایق کانال کولر گالوانیزه توسط پشم شیشه یا پشم سنگ صورت می گیرد. قیمت کانال کولر گالوانیزه به دلیل پایین بودن قیمت ورق گالوانیزه کانال کولر بسیار مناسب است و به عنوان کانال کولر ارزان شناخته می گردد.

قیمت کانال گالوانیزه

کانال گالوانیزه - ساخت و نصب کانال گالوانیزه
قیمت کانال گالوانیزه بسته به نوع آن (گرد یا چهارگوش)، ضخامت ورق گالوانیزه و هم چنین عایق بودن یا نبودن آن متفاوت است. قیمت کانال چهارگوش گالوانیزه نسبت به گرد و اسپیرال آن مناسب تر بوده در صورتی که کارایی کانال گالوانیزه گرد بالاتر است. هم چنین بسته به آنکه کانال عایق نشده باشد از قیمت پایین تری برخوردار است اما با وجود قیمت پایین آن کانال عایق شده گالوانیزه از کیفیت بالاتری برخوردار بوده که در انتقال هوا و برودت نشتی نداشته و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می گردد و در نتیجه در هزینه ها صرفه جویی می گردد و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

کانال گالوانیزه صنعتی

کانال گالوانیزه صنعتی وظیفه ی انتقال هوا را از فضای داخلی به فضای بیرونی به عهده دارد.
در تهویه مطبوع محیط های صنعتی سرعت- سیستم انتقال هوا براساس سرعت ابتدایی در کانال گالوانیزه صنعتی رفت به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:
۱- سرعت کم: حداکثر تا ۲۵۰۰ fpm
۲- سرعت زیاد: ۲۵۰۰ fpm تا ۵۰۰۰ fpm
معمولا ًبرای کانال گالوانیزه صنعتی برگشت، سرعت کم در نظر گرفته می شود که حدود حداکثر تا ۲۵۰۰ fpm، معمولاً بین ۱۸۰۰ fpm تا ۲۲۰۰ fpm است.
به منظور آنکه کانال گالوانیزه صنعتی بیشترین بهره بری را داشته باشد باید در طراحی آن به محدودیت هایی همچون محدودیت در فضای دسترسی، محدودیت در سرعت، میزان افت اصطکاکی، مقدار صدا و هوای در حال رفت و برگشت، میزان افت نشت هوا و افت حرارتی بررسی گردد. منظور از افت فشار، حاصل جمع این مقدار در کل طول کانال، در سیتم تهویه مطبوع، در دریچه های ورودی و انتهای کانال است.

کانال گرد گالوانیزه

کانال های با مقطع گرد که از جنس ورق گالوانیزه است دارای دو نوع کانال گرد گالوانیزه معمولی با درز طولی و کانال گرد گالوانیزه اسپیرال است. کانال های گرد گالوانیزه به دلیل داشتن ظاهر بهتر نسبت به کانال چهارگوش در تأسیساتی که نیاز به کانال کشی اکسپوز دارند کارایی دارد.


کانال گرد گالوانیزه معمولی با درز طولی

این نوع کانال به صورت یک پاچه با استفاده از ورق گالوانیزه به شکل طولی و با درزهای ممتد ساخته می شود. قطر این کانال ها متفاوت و بسته به پروژه به دلخواه کاربر به ایشان عرضه می گردد. اما طول این کانال ها دارای محدودیت یک متری یک و بیت و پنج متری و حداکثر دو و نیم متری تهیه می گردند. اتصال کانال گرد گالوانیزه به صورت فلنچ، رابط و اورلپ صورت می گیرد. اتصال اورلپ هنگامی رخ می دهد که کانال قطر کمی داشته باشد، اتصال رابط در کانال های با قطر متوسط و لنچ در قطرهای بالا کاربرد دارد. کارایی کانال گرد گالوانیزه در در کانل های انتقال هوا، دودکش موتورخانه ها و شوتینگ زباله ها است. قیمت کانال گالوانیزه گرد به دلیل استفاده از ورق های یکپارچه گالوانیزه بسیار مناسب و ارزان است چراکه قیمت ورق کانال گالوانیزه در بازار مناسب ارائه می گردد. همچنین با عایق بندی کانال گرد گالوانیزه بهره وری کانال ها افزایش یافته و در نتیجه استفاده از آن ها مقرون به صرفه خواهد بود.

کانال گرد گالوانیزه | کانال سازان

کانال گالوانیزه اسپیرال

نسل جدید کانال گرد گالوانیزه، که در انواع سایز دلخواه با مقاومت بالا در برابر ضربه و پارگی است به نام کانال گالوانیزه اسپیرال روانه ی بازار شده است. این مقاومت بالا حاصل پرس مارپیچی لبه های نوارهای گالوانیزه است که در فرآیندی به صورت نر و ماده درون هم رولفرم گشته اند طوریکه هر چهار لبه فرمدهی می شوند و سپس به یک دیگر به صورت مارپیچی پرس می شوند. به دلیل ظاهر در خور کانال های اسپیرال و همچنون قابلیت رنگ کاری روی آن از این نوع کانال گرد گالوانیزه به صورت اکسپوز و روکار استفاده می گردد.

ساخت و نصب کانال گالوانیزه اسپیرال

تجهیزات مورد استفاده در کانال گرد گالوانیزه اسپیرال، هم چون زانوها، سه راه و چهار راه ها و تبدیل ها با نرم افزار های به روز طراحی گشته و مونتاژ آن ها با تکنولوژی پیشرفته ماشین آلات صورت می گید در اتصالات کانال اسپیرال گالوانیزه از روش های مختلف همچون رابط معمولی، فلنچ، فیتینگ و اُورلپ استفاده می گردد. نصب کانال گالوانیزه اسپیرال با ساپورت گرد ساخته شده از تسمه نورد، انجام می گردد که در اشکال دایره ی کامل، دو نیم دایره ی مجزا و حتی یک نیم دایره در بازار یافت می گردد.


۱- سرعت بالای طراحی
۲- مقاومت بسیار بالا
۳- نصب بسیار آسان
۴- استحکام بالا و تحمل سرعت بالا و فشار بالای جریان هوا
۵- جذابیت ظاهری نسبت به کانال های گرد و چهارگوش

مزایای کانال اسپیرال گالوانیزه

قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه

نصب مقرون به صرفه کانال های اسپیرال گالوانیزه به دلیل ساختار مدور آن و آب بندی آسان اتصالات از ویژگی منحصر به فرد در کانال سازی گالوانیزه است. هم چنین به دلیل کاربرد بهینه کانال های اسپیرال گالوانیزه که فاقد نشت هوا و باعث جریان هوای بهینه می گردد از هزینه های عملیاتی کاسته شده و استفاده از این نوع کانال در کاهش هزینه های بعدی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. قیمت کانال اسپیرال گالوانیزه در کانال سازی صنعتی، به دلیل قیمت ورق کانال گالوانیزه که میان فلزهای دیگر مناسب است، یکی از ارزانترین و مناسب ترین کانالهای فلزی است که در زمینه های مختلف تهویه کاربرد دارد.

ساخت کانال گالوانیزه

ساخت کانال گالوانیزه در انواع چهارگوش، گرد و اسپیرال دارای مراحل مختلف کانال سازی و کانال کشی صنعتی به شرح زیر است:
۱- بررسی شرایط پروژه
۲- بررسی مسیر کانال ها
۳- برداشت از محل پروژه توسط متخصصین
۴- تهیه ی نقشه های اتوکد و در صورت نیاز رویتِ شاپ دراوینگ Shop Drawing توسط متخصصین
۵- تأیید نقشه ها توسط کارفرما
۶- مدولار کردن نقشه ها
۷- ساخت قطعات با استفاده از نقشه ها
۸- درزگیری و هوابندی قسمت انتهایی قطعات کانال ها
۹- اتصال کانال های گالوانیزه

ساخت کانال گالوانیزه | کانال سازان